Det nya kollektivavtalet för arbetstagare inom glaskeramiska industrin har godkänts – avtalsperioden är 3 år, lönerna höjs med 7,8 %
Kollektivavtalet för arbetstagare inom glaskeramiska industrin har godkänts för perioden 26.2.2025–31.1.2028. Avtalet ingås med arbetsgivarförbundet Kemiindustrin rf.
En ny modell för branschen är att man först förhandlar lokalt, och om man inte lyckas nå en lokal uppgörelse höjs lönerna enligt följande:
- 1.6.2025: allmän förhöjning 2,1% och företagsspecifik pott 0,4 %
- 1.5.2026: allmän förhöjning 2,3 % och företagsspecifik pott 0,6 %
- 1.5.2027: allmän förhöjning 2,0 % och företagsspecifik pott 0,4 %
I avtalet ingår en möjlighet att ensidigt säga upp det tredje året, om parterna tillsammans eller den ena parten anser att nivån på förhöjningarna inte är lämplig i den rådande situationen.
Den här gången gjordes få textändringar, men några ändringar kom man ändå överens om. I fortsättningen är 50- och 60-års bemärkelsedagarna avlönade för alla, och 58-åringarna fick rätt att byta ut tjänsteårstillägget mot ledighet i högst 3 dagar. Därtill luckrades anmälningsförfarandet upp en aning om man blir sjuk under semestern, men sammantaget är helheten måttfull.
Löneförhöjningarna följer exportmodellen och den nya modellen för lokala avtal kommer att prövas under de kommande löneförhandlingarna.